HISTORIA

Hulumtimet e shumta shkencore të deritashme kanë treguar se vendbanimet e komunës së Likovës kanë qenë të formuar shumë vite para erës sonë, gjatë kohës së ilirëve. Janë parashtruar shumë hipoteza se toponimet janë shfrytëzuar gjatë kohës së Dardanëve dhe Peonëve. Këtë e vërtetojnë gërmimet e ndryshme të argjilit dhe materialet tjera në lokalitetin Drezga – Llopat dhe Rimnik -Mateç. Vërtetim i madh për atë është edhe bunari ekzistues nga koha e romakëve, si dhe gërmimet i dy arkivoleve në kohën e ndërtimit të liqenit artificial të Likovës prej vitit 1951 deri 1958. Prej 1389 deri 1912 rajoni i Likovës i ka takuar peandorisë së Turqisë. Për këtë ka të shkruar të dhëna në tefterët e Turqisë për grumbullimin e taksave ,,Staro Nagoriçane Nahija“ prej 1519.

Në vitin 1916 disa fshatra nga rajoni i Likovës kanë qenë të organizuar në komunën e Hotlës, e cila ka numëruar 5400 banorë. Këtë lloj të organizimit të jetës komunale në këtë rajon e vërtetojnë edhe shumë udhëpërshkrime, gjeografi, demografi dhe punëtorë tjerë shkencor. Hulumtimet më të reja shkencore gjeografike për rajonin e Likovës i kë bërë Prof.D-r. Asllan Selmani.

Në përbërjen e Republikës Federative Popullore të Jugosllavisë është formuar komuna e LIKOVËS më vitin1955 dhe është shpërbërë më 1965.   Pas pavarësisë të Republikës së Maqedonisë, me kërkesë të vet qytetarëve përsëri formohet komuna e Likovës.

5 Comments

 • You’re so interesting! I don’t suppose I have read anything
  like that before. So great to discover another person with original
  thoughts on this topic. Really.. thank you for starting this
  up. This site is something that is needed on the internet, someone with some originality!
  asmr 0mniartist

 • You made some decent points there. I checked on the internet for more information about the issue and found most individuals will go along
  with your views on this site. asmr 0mniartist

 • Admiring the hard work you put into your blog and
  in depth information you provide. It’s good to come across a blog every
  once in a while that isn’t the same out of date rehashed material.
  Wonderful read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.
  asmr 0mniartist

 • Hello there! I know this is kinda off topic but I was
  wondering which blog platform are you using for this website?

  I’m getting tired of WordPress because I’ve had
  problems with hackers and I’m looking at alternatives for another
  platform. I would be great if you could point me
  in the direction of a good platform. 0mniartist asmr

Leave a comment

Your email address will not be published.